התאמת יחידה מתאימה לעוברים לדיור מוגן

דיור מוגןההחלטה לעבור לדיור מוגן מחייבת לקיחה בחשבון של לא מעט גורמים ושיקולים. שיקולים אלה כוללים למשל מיקום גיאוגרפי, סביבה, אווירה, תקציב – כולם חשובים אולם הפעם נתמקד בעיקר בנקודה של עיצוב והתאמת היחידה. אמנם, דיור מוגן בימינו שונה מאוד מבתי האבות של פעם והמגורים הינם ביחידה פרטית, דירה או בית של ממש, אבל בכל זאת יש שוני לעומת המעבר לדירה או לבית רגילים. לכן, חשוב במיוחד להכיר בכך, לבחון סוגים שונים של יחידות דיור ביותר מבית דיור אחד ולדעת גם כיצד ניתן לשפר את העיצוב בכמה צעדים בעלי משמעות.

מטבחון, שירותים, מקלחת

דיור מוגן אמור להתאים ליחיד או לזוג שיכולים ושואפים לנהל שגרת יום יום עצמאית, ביחידה פרטית. לכן, שלא כמו במוסדות מיושנים או וותיקים ושלא כמו חלק מבתי האבות, כל יחידה בדיור המוגן כוללת שירותים צמודים, מקלחת או מקלחון, מטבחון ופעמים רבות גם חדר אורחים ולעתים גם יותר מחדר שינה יחיד.

כחלק מההכנות לקראת הכניסה ליחידה בדיור המוגן חשוב להתאים בין עיצוב ואיבזור המטבחון לבין סגנון החיים הרצוי. ישנם מקרים שבהם מעוניינים לסעוד בחדר האוכל המשותף כך שהצורך במטבחון מאובזר ועמוס קטן יותר. לאלו המעוניינים לקיים שגרת חיים שכוללת בישולים ואולי גם אירוח תדיר חשוב לוודא שהמטבח יהיה מרווח מספיק, שיהיה בו מקום לפחות למקרר או לכל הפחות לדגם מוקטן, שיהיו כיריים ותנור וכן ארונות אחסון.

גם שירותים ומקלחת יכולים להיות שונים מאוד בגודלם ובעיצובם ביחידות שונות אפילו באותו דיור מוגן. כדאי לבדוק מראש לא רק מאפיינים ברורים כמו גודל השירותים והמקלחת אלא גם לדאוג להתקנת סידורים מיוחדים במידה והללו נדרשים. מעקי אחיזה שיכולים לסייע לקימה וישיבה בחדר השירותים ומתקני בטיחות נוספים נדרשים כאשר יש מוגבלות מסוימת בתנועה ויש להם משמעות גם כאשר חושבים קדימה, לקראת השנים הבאות.

מרפסת, נוף ומיזוג אוויר

במידת האפשר, כדאי להעדיף יחידת דיור עם מרפסת פתוחה או לכל הפחות כזאת שיש לה נוף נעים וירוק. קשה להפריז במשמעות של מרפסת נאה ובמקרים רבים אפשר להפוך את האזור הזה לאזור נעים לאירוח או להתרגעות.

כדאי לבחון מראש את כיווני האוויר כך שתהיה זרימה חופשית של אוויר בחדר. במידה ומעדיפים מזג אוויר חמים ונעים יותר כדאי לבחור יחידת דיור דרומית. בין אם יש מרפסת ובין אם לאו, תמיד חשוב להתקין בחדר פתרונות חימום וקירור. במידה ויש מערכת מיזוג מרכזית, יש לוודא שבידי הדייר אפשרות שליטה בטמפרטורה.

פתרונות אחסון

חשוב לשים לב שמרבית יחידות הדיור המוגן, גם המרווחות שבהן, יהיו קטנות יותר בשטחן מהשטח של הבית או דירת המגורים הקודמים. דבר זה הינו אך טבעי שכן שירותים רבים ניתנים גם מחוץ ליחידה וקיומם של חדר אוכל, קפיטריה, מועדון, ספריה וכיוצא באלה מאפשרים להסתדר גם עם מרחב פרטי קטן יותר. יחד עם זאת, חשוב לזכור שגם כאן יש לא מעט רכוש פרטי וציוד חשוב ולכן יש להתארגן מראש על פתרונות אחסון נאותים.

במידה והדיור המוגן לא כולל ארונות ושטחי אחסון מספקים ניתן ליצור כאלה, לרוב בשיתוף ההנהלה. בחלק מהמקרים ניתן לקבל גם מחסן שיאפשר לכל אחד לשמור על חפצים שונים שאינם נדרשים לשימוש יום יומי. ארונות שירות, מדפים, שידות וכיוצא באלה מאפשרים לשמור על סדר וניקיון מחד ועל תחושה ביתית מאידך.

נוחות ובטיחות

כאשר עוברים ליחידת דיור בדיור מוגן כדאי לזכור גם את הדברים הבאים: התאמת דלתות למעבר נוח, במידה ונעשה שימוש בכיסא גלגלים או הליכון. שימוש בווילונות, חפצי נוי, שטיחים וכיוצא באלה הוא נעים ונוח אך יש לשים לב גם לבטיחות בהקשר של מניעת נפילות והחלקות. שילוב נכון בין אסתטיקה ובטיחות הוא, אם כן, חשוב ומומלץ מאוד.

ראו גם:

ההחלטה לעבור לדיור מוגן עם המשפחה

סוגי בתי דיור מוגן


  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715438

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר