שירותי שיקום פיזיותרפיה לקשיש

שיקום פיזיותרפיה לקשישיםפיזיותרפיה היא טיפול המיועד לאנשים בכל הגילאים, החל מילדים קטנים ועד קשישים. טיפולים אלה נועדו להתמודד עם מצבים שונים, במיוחד מצבים הדורשים שיקום כמו לאחר מחלה ממושכת או תאונה.

אך קשישים זקוקים לטיפול פיזיותרפיה וריפוי בעיסוק במסגרת תהליך השיקום, כדי שניתן יהיה לשחזר את התפקוד לפני שמצבם הבריאותי יתדרדר.

חשיבות פיזיותרפיה לקשישים

קשישים מועדים יותר לתאונות, אפילו תאונות בתוך הבית, בעקבות נפילות. עצמות הקשישים שבירות, במיוחד בקרב הסובלים מאוסטאופורוזיס.

גם מחלות נשימה ומחלות במערכת העצבים יכולות לפגוע בתנועתיות, בגמישות וכתוצאה מכך ביכולת ההתמודדות גם עם דרישות יומיומיות שבעבר נראו פשוטות. קשישים זקוקים לסיוע חיצוני במיוחד בשל היכולות הנמוכות של הגוף לשקם את עצמו.

כיצד מסייעת הפיזיותרפיה בשיקום?

טיפול פיזיותרפיה כולל תרגילים ייחודיים שהותאמו למצבו הספציפי של הקשיש, תנועות ומתיחות. הטיפולים משפרים את כוח הגוף, את טווח התנועה, את הגמישות, הקואורדינציה שעבודה עליה מאפשרת לקשיש לבצע שוב מגוון רחב של פעולות וגם מפחיתה את הכאב.

הטיפול מבוצע תוך שימת דגש על עבודה ואימון על הפעולות היומיומיות שיאפשרו לקשיש לתפקד. הטיפול כולל חלק אקטיבי בו מבצע הקשיש תרגילים ומתאמן על פעולות שונות והן חלק פסיבי של הרפיה והרגעה.

במסגרת הביטוח הבסיסי בקופות החולים, קשישים זכאים ל-12 טיפולי פיזיותרפיה בשנה, כשהם סובלים ממצב בריאותי כרוני. אם השיקום נועד להתאוששות ממחלה או תאונה כגון נפילה, למשל, זכאי הקשיש לקבל מספר בלתי מוגבל של מפגשים בהתאם לצורך עד שמצבו משתפר במידה מספקת. אם קיים ביטוח משלים, ניתן לקבל טיפולים נוספים בהשתתפות עצמית.

פיזיותרפיה במסגרות השונות

את הפיזיותרפיה ניתן לקבל במסגרות שונות בהן נמצא הקשיש:

דיור מוגן ובתי אבות

בבתי אבות ובתי דיור מוגן רבים מוצעים גם שירותי פיזיותרפיה. באחרים ניתן סיוע להזמנת פיזיותרפיסטים מקופות החולים אל הקשיש. החוגים המוצעים בבתי אבות ובתי דיור מוגן משלבים בתוכם פעילות המשפרת את מצבם הפיזי של הקשישים, גם אם לא מותאמת אישית לצרכיו של כל קשיש.

דוגמאות לכך הן חוגי פעילות גופנית כמו התעמלות לבניית עצם, התעמלות בשיטות כמו פלדנקרייז, פילטיס וגם חוגי ריפוי בעיסוק למיניהם בהם מחזק הקשיש מיומנויות שונות כמו קואורדינציה ומוטוריקה עדינה.

טיפול בבת חולים לשיקום ראשוני: זהו שיקום לאחר ניתוח, לאחר שבר, דלקת ריאות, שבץ או כל מצב אחר שהצריך אשפוז. כל עוד נמצא הקשיש בבית החולים והוא נמצא במצב המאפשר כבר פיזיותרפיה, הוא יקבל טיפול פיזיותרפיה בהתאם ליכולתו.

טיפול בבית: טיפול בבית ניתן עבור קשישים שאינם יכולים להגיע אל קופות החולים לקבלת טיפול. ישנם נהלים אותם קבע משרד הבריאות לגבי המצבים בהם ניתן לקבל את הטיפול בבית.

מהלך טיפול פיזיותרפיה

טיפול פיזיותרפיה מתחיל בשיחה ותשאול עם הקשיש או במקרה הצורך עם בן משפחה הקרוב אליו ביותר וגם בדיקות גופניות לבירור המצב. הבדיקה תכלול ביצוע פעולות יומיומיות כמו קימה מישיבה לעמידה, משכיבה לישיבה, הליכה ועוד. כך תבנה תכנית עבודה תוך דגש על התמודדות עם האתגרים העומדים בפני הקשיש. הטיפול יכלול:

אימון על הפעולות היומיומיות: הליכה, ירידה ועליה במדרגות, מעבר במקומות צרים כמו מסדרון בתוך הבית.

תרגילים לחיזוק השרירים: והגדלת טווח התנועה.

הפחתת הכאב: באמצעות הרפיה והרגעה

גישות נוספות של רפואה משלימה: טיפולי פיזיותרפיה בשיקום כוללים ניתנים לביצוע לעתים בשילוב עם שיטות נוספות כגון דיקור, עיסוי רפואי או נטורופתיה.


  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715438

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר