דיור מוגן ובית אבות: יתרונות וחסרונות

בית אבות או דיור מוגן: יתרונות וחסרונותלרשות של אוכלוסיית גיל הזהב, המבקשת ליהנות מחיי תרבות ופנאי לצד השגחה רפואית, שתי אפשרויות מגורים עיקריות: דיור מוגן ובית אבות. על מנת לקבל החלטה איזו מסגרת היא המתאימה ביותר, חשוב להכיר את היתרונות והחסרונות של כל מסגרת ובכך עוסק מאמר זה. 

במשך שנים, המעבר מהבית הפרטי למסגרת מגורים אחרת בגיל הזהב, התרחש בעיקר על רקע מצב רפואי המצריך ליווי והשגחה רפואיים מסביב לשעון. עם העלייה בתוחלת החיים, המצב השתנה וכעת אנשים רבים בגיל השלישי, מבקשים לעבור למסגרת מגורים אחרת על מנת ליהנות מחיי קהילה ופעילות עשירים והמניע אפוא אינו רפואי אלא חברתי.

כיום קיימות שתי מסגרות עיקריות לאוכלוסיית הגיל השלישי: דיור מוגן או בית אבות, כאשר ההבדל המרכזי הוא כי בתי אבות מתמקדים יותר בפתרונות רפואיים, ובמיוחד לקשישים הזקוקים לטיפול סיעודי. בבתי הדיור המוגן, הדגש מוצב על מתן שירותי תרבות ופנאי ורמת חיים גבוהה.

יתרונות הדיור המוגן: מגוון פעילויות, חיי חברה עשירים

סביבת מגורים יוקרתית, מגוון של פעילויות וחוגים וקהילה תוססת, הם היתרונות העיקריים של הדיור המוגן. מסגרת זו מותאמת בעיקר לבני גיל הזהב המתפקדים עצמאית ומעוניינים לחיות בסביבה עשירה בפעילויות, אשר תעניק להם רמת חיים גבוהה.

חלק ניכר מבתי הדיור המוגן מאובזרים במתקנים כגון חדר כושר ובריכה, שירותי קוסמטיקאית, ספריה עשירה, חדר סרטים וחדר קריאה. המקום מציע לדיירים מבחר חוגים, החל מלימודי שפות, שחמט וברידג' וכלה בקרמיקה וסריגה. טיולים והרצאות הן חלק בלתי נפרד מהחיים בדיור מוגן, כמו גם חוגי ספורט: יוגה, פילאטיס, פלדנקרייז ועוד.

קיימים בתי דיור מוגן רבים ברחבי הארץ , המציעים מגוון דירות בגדלים שונים, המתאימים לילדים ולזוגות, והדירות מאובזרות בכל הנדרש לחיים נוחים ונעימים.

דיור מוגן: שני חסרונות עיקריים: עלות וטיפול רפואי

כדי להתגורר בבית דיור מוגן, הדיירים נדרשים לשלם סכום כסף גבוה מאוד, אשר לשם כך עליו בדרך כלל למכור את דירתו הפרטית. מטבע הדברים, חלק ניכר מבני הגיל השלישי, אינם יכולים לממן הוצאה שכזו והם נאלצים לוותר על כל הנפלאות של הדיור המוגן.

חסרון נוסף של הדיור המוגן הוא בהיקף השירותים הרפואיים שניתן לקבל בו. לרוב, מסגרת זו נועדה לאנשים המתפקדים באופן עצמאי ועל כן אינה מותאמת למי שזקוק לעזרה סיעודית וסיוע בביצוע פעולות יומיומיות. כמובן כי ישנו מענה רפואי בבתי הדיור המוגן, כגון ביקורי רופא ואחות, לחצן מצוקה ביחידות הדיור ושמירה מסביב לשעון, אך עיקר המשאבים מוקדשים ליצירת סביבה חברתית ותרבותית עשירה והפן הרפואי אינו העיקר.

בית אבות – יתרונות וחסרונות

בשונה ממרכזי דיור מוגן, המטרה המרכזית בבתי אבות  מראשית קיומם, היא לתת מענה רפואי מלא, בהתאמה אישית לכל דייר, וזהו היתרון המרכזי במסגרת זו. בבית אבות, יוכלו בני הגיל השלישי למצוא את המחלקה המתאימה להם בהתאם לצרכים הרפואיים שלהם והרמה התפקודית, כשבמרבית בתי האבות קיימת גם מחלקה סיעודית המאובזרת בכל האמצעים הדרושים, ובמסגרתה מקבל הדייר ליווי בכל פעולות היומיום והשגחה רפואית מלאה.

לצד הפתרון הרפואי המקיף, יש יתרון נוסף לבתי אבות והוא העלות הנמוכה ביחס לבתי דיור מוגן. אחת הסיבות לכך הוא כי לרוב, לא ניתן למצוא בהם את השירותים והמתקנים שמספק הדיור המוגן ואת רמת החיים הגבוהה, דבר אשר עבור רבים מהווה חסרון משמעותי, אולם  מכאן גם ההבדל בעלויות.


  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715438

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר